Blue Diamond Stakes Field

The Blue Diamond Stakes field contains the most talented up and coming two year olds in Australian racing. One of the most lucrative races in the country, and certainly the most for two year olds, the Blue Diamond Stakes field attracts only the best, and there is always a great selection of nominations from which the final runners come. With an extensive history stretching back to 1971, the Blue Diamond Stakes field has contained some of Australia’s best race horses as they advance throughout their career. Horses to have participated in past Blue Diamond Stakes fields include Miracles Of Life, Samaready, Bel Esprit, Redoute’s Choice, and Manikato.

2017 Blue Diamond Stakes Field

The 2017 Blue Diamond Stakes field will no doubt build upon the previous success of the race. With $1 million on offer, there will be a massive number of horses nominated for the final Blue Diamond Stakes field. Keep an eye out on lead up races to gain some insight into the likely contenders in the 2017 Blue Diamond Stakes field.

The 2017 Blue Diamond Stakes field is below.

# Form Horse Trainer Jockey Br. Wgt.
1 211 PROPERTY Robert Smerdon Joao Moreira 3 56.5kg
2 14×24 AZAZEL Tony McEvoy Kerrin McEvoy 1 56.5kg
3 11 JUKEBOX Ciaron Maher Luke Nolen 4 56.5kg
4 12 PARIAH Peter & Paul Snowden Blake Shinn 11 56.5kg
5 13×63 WAIT FOR NO ONE David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 10 56.5kg
6 1×7 ASPECT Tony McEvoy Luke Currie 14 56.5kg
7 21×6 CAO CAO Mick Price Mark Zahra 2 56.5kg
8 322 TAKING AIM Peter & Paul Snowden Craig Newitt 6 56.5kg
9 11 MURAAHIB David & B Hayes & T Dabernig Steven Arnold 15 56.5kg
10 10 WILL’S BID David & B Hayes & T Dabernig Damian Lane 16 56.5kg
11 111 CATCHY David & B Hayes & T Dabernig Craig Williams 13 54.5kg
12 11 FORMALITY David & B Hayes & T Dabernig Ryan Moore 12 54.5kg
13 12 TULIP David & B Hayes & T Dabernig Damien Oliver 8 54.5kg
14 2×43 SPOILS Clinton McDonald Ben Melham 17 54.5kg
15 14 ROOMOOZ Tony McEvoy Dwayne Dunn 5 54.5kg
16 1 BLONDIE Brendan McCarthy TBA 9 54.5kg
17e 59 SHEER MADNESSS John Salanitri Stephen Baster 7 56.5kg

2017 Blue Diamond Stakes Nominations

No Last 10 Horse Sex Age Trainer
1 5 ALICE ISLAND F 2 David & B Hayes & T Dabernig
2 0 ANNUNCIATE C 2 Pat Hyland
3 1×7 ASPECT C 2 Tony McEvoy
4 14×24 AZAZEL C 2 Tony McEvoy
5 80 BEAVERBROOK C 2 Robbie Griffiths
6 8 BEHAVE F 2 Michael Kent
7 BELLE XAAR F 2 Darren Weir
8 1 BLONDIE F 2 Brendan McCarthy
9 6x BROADBAND F 2 Phillip Stokes
10 CAN STAR F 2 Logan McGill
11 2×0 CAN’T REMEMBER C 2 John Moloney
12 21×6 CAO CAO C 2 Mick Price
13 111 CATCHY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
14 3 CHATEAU GRIFFO F 2 Robbie Griffiths
15 82 CHERIEF’S CHOICE F 2 Robbie Griffiths
16 CIRCOMO C 2 Lee & Anthony Freedman
17 6×6 COLUMBIA C 2 Ciaron Maher
18 2 COPPERGATE C 2 Tony McEvoy
19 1 CORUSCATE C 2 John O’Shea
20 CUTLASS C 2 Mick Price
21 5 DOMINATION C 2 Tony McEvoy
22 7 DUANETTE F 2 Jarrod McLean
23 11 DUCIMUS C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
24 EARTH ANGEL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
25 23 EDEN ROC C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
26 311 ESHTIRAAK C 2 David & B Hayes & T Dabernig
27 8 EVIL CRY C 2 Robbie Laing
28 7 FABRICATION F 2 Robbie Griffiths
29 47×4 FENG CHU C 2 David & B Hayes & T Dabernig
30 11 FORMALITY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
31 FRANKEL MY DEAR C 2 Robbie Laing
32 7 GANZFELD C 2 John O’Shea
33 7×6 GRASSLANDS F 2 Michael Freedman
34 1x JORDA F 2 John O’Shea
35 11 JUKEBOX C 2 Ciaron Maher
36 3 KENNEDY C 2 John O’Shea
37 33 KRISTENSEN C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
38 LENINGRAD C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
39 1313 MADEENATY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
40 4×33 MALAHAT C 2 John O’Shea
41 MERCHANT NAVY C 2 Ciaron Maher
42 0 MIGHTY BOSS C 2 Mick Price
43 2×98 MILANESE GIRL F 2 Chris Waller
44 MISS ADMIRATION F 2 Mick Price
45 MISS GAI F 2 Mick Price
46 8 MISS LEONIDAS F 2 Shaun Dwyer
47 3×267 MISS WAHOO F 2 Tony McEvoy
48 11 MURAAHIB C 2 David & B Hayes & T Dabernig
49 NARIKO F 2 Mick Price
50 2 OMOROSE F 2 Ciaron Maher
51 359 PANDEMONIUM F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
52 12 PARIAH C 2 Peter & Paul Snowden
53 6x PASEO DEL RIO F 2 Stuart Webb
54 7 PATRIA C 2 John O’Shea
55 211 PROPERTY G 2 Robert Smerdon
56 5×5 PURRHAPS F 2 Ciaron Maher
57 RED WHITE AND BLUE C 2 Mick Price
58 6×3 REDCORE C 2 Greg Eurell
59 14 ROOMOOZ F 2 Tony McEvoy
60 13 SANADAAT F 2 David & B Hayes & T Dabernig
61 SCHAPPOSE (NZ) C 2 Mick Price
62 7 SCUDTIME C 2 Matt Laurie
63 59 SHEER MADNESS G 2 John Salanitri
64 2×43 SHOWTIME C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
65 43 SIAM C 2 John O’Shea
66 4 SMOOTH CELEBRATION F 2 Jason Warren
67 10 SOMETHING VIOLET F 2 Robbie Griffiths
68 2×43 SPOILS F 2 Clinton McDonald
69 5×2 SUNQUEST C 2 Steve Richards
70 322 TAKING AIM C 2 Peter & Paul Snowden
71 1×1 TEASPOON F 2 Michael Freedman
72 12 TULIP F 2 David & B Hayes & T Dabernig
73 1×12 VERANILLO C 2 John O’Shea
74 13×63 WAIT FOR NO ONE C 2 David & B Hayes & T Dabernig
75 9 WANTED HARMONY G 2 Shawn Mathrick
76 10 WILL’S BID C 2 David & B Hayes & T Dabernig
77 3 YUE FEI C 2 David & B Hayes & T Dabernig
78 1 YULONG XINGSHENG F 2 Michael Freedman
79 3×26 ZARPOYA F 2 Robbie Griffiths